Obec Ondavské Matiašovce Obec Ondavské Matiašovce
obecOndavské Matiašovce

O obci

Ústna tradícia o vzniku obce, ktorú naši predkovia uchovávali z pokolenia na pokolenie hovorí, že obec „ Maťašovce „ založil muž menom Mathias, ktorý tu choval ovce. Tento strohý aj keď cenný poznatok nám neumožňuje urobiť jednoznačný záver a rozhodnúť, či obec bola založená v rokoch 1250 – 1330 počas zemianskej kolonizácie alebo Mathiasom šoltýsom richtárom v rokoch 1300 – 1330. Maďarský názov, pod ktorým sa obec uvádza „ Mathiasfalva“ Mathiasova  dedina svedčí skôr pre Mathiasa zemana.

Prvá písomná zmienka o obci sa nachádza v listine z roku 1451, ktorou Leleský konvent potvrdil rozdelenie územia brekovksko-jasenovkého panstva  medzi dve vetvy Drugetovcov z Humenného. V 16. a 17. storočí Drugetovci väčšinu svojich majetkov zálohovali a tak sa Matiašovce ocitli v rukách Révaiovcov, Barkoczyovcov a i.. V roku 1600 mala obec 21 zdanených domov, pričom tu stál aj kostol fara a škola. Zrejme krátko pred alebo v roku 1623 obec postihla živelná pohroma (požiar).

Od založenia obce boli Matiašovčania  rímskokatolíckeho náboženstva. Na mieste dnešnej budovy obecného úradu bol postavený drevený kostol, ktorý sa spomína už v roku 1437. Keď sa v druhej polovici 16. storočia Drugetovci priklonili k reformácií, stali sa protestantmi aj ich poddaní teda maťašovčania. Od polovice 17.storočia vystupujú Matiašovce ako sídlo luteránskej farnosti. Ešte okolo roku 1730 boli obyvatelia obce luteráni. Rekatolizácia obyvateľov obce je spojená s postavou grófa Barkóczyho, ktorý krátko po tom čo sa stal jágerským biskupom obnovil v roku 1749 rímskokatolícku farnosť. Výstavbu terajšieho matiašovského kostola sv. Mikuláša z roku 1773 financovala grófka Zuzana Barkóczyová rodená Sirmaiová, ktorá nechala v obci v roku 1768 vystavať školu.

V rokoch 1778/1779 obec postihlo zemetrasenie. V prvej sv. vojne padlo v uniformách rakúsko-uhorskej č. k. armády 8 obyvateľov. Počas 2 .sv. vojny sa niektorí obyvatelia obce aktívne zúčastnili boja a 24. novembra 1944 bola obec vypálená. V prvých slobodných voľbách po 2. sv. vojne v roku 1946 zvíťazila demokratická strana na základe čoho sa predsedom MNV stal Jozef Juhás ml. Zmenu priniesol „ Február „ v roku 1948. JRD bolo v Matiašovciach založené v roku 1952, pričom v lete nasledujúceho roku sa hneď aj rozpadlo. Ďalšie JRD vzniklo v r. 1972 a bolo pričlenené k JRD Tovarné.

V roku 1972 bola dokončená stavba budovy kultúrneho domu a  v roku 1981 v akcii „ Z“ budova ZŠ a MŠ. Podľa posledného sčítania v roku 2001 má obec 200 domov a 804 obyvateľov. Kostol sv. Mikuláša je zapísaný v zozname NKP.

S históriou Matiašoviec sú bytostné spojené aj osady dvoch susedných dedín, ktoré ležali v jej blízkosti. Behanovce sa spomínajú v roku 1451, Petrovce - prvýkrát sa obec spomína v roku 1543. V minulosti bol v obci známy hasičský zbor a futbalový klub.

Obec leží na dotyku južnej časti ondavskej vrchoviny a Pozdišovského chrbáta v doline Ondavy v nadmorskej výške 133 m. V obci máme ZŠ a MŠ. V súčasnosti žije v obci 233 Rómov. Najstaršia písomná zmienka o Rómoch v obci je z roku 1921.

Program bohoslužieb
22.4. - 28.4.2024

pondelok

utorok              -
streda            18:00
štvrtok              -
piatok           18:00

15:00                sobáš

nedeľa

Sväté omše na TV LUX

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

VARSPOL s.r.o.
Vývarovňa Myslina

ponúka dovoz obedov priamo  domov, cena 4,00 €

tel. kontakt: 0903 457 012

VT KANAL

Obec z neba

z neba

Triedenie odpadu

Prvá OZV

Pranostika na akt. mesiac

Ak apríl pekný, máj bude ružový.

Miestna akčná skupina

Východ a západ slnka